Tokyo Olympics – India’s Schedule and Participants

0
29
Indian athletes at the Tokyo Olympics.
Indian athletes at the Tokyo Olympics.

The countdown has begun and here is the list of Indian athletes who will be participating in various disciplines in Tokyo Olympics starting from 23rd of July, 2021. India is sending one of its largest contigents ever. Check below the list of particpants and full schedule of Indian athletes including date and time (IST).

India’s Full Squad

Discipline Participants
Archery
  • Deepika Kumari
  • Atanu Das
  • Praveen Yadav
  • Tarundeep Rai

 

Athletics
  • KT Irfan, Men’s 20km race walking
  • Sandeep Kumar, Men’s 20km race walking
  • Rahul Rohilla, Men’s 20km race walking
  • Bhawna Jat, Women’s 20km race walking
  • Priyanka Goswami, Women’s 20km race walking
  • Avinash Sable, Men’s 3000m steeplechase
  • Murali Sreeshankar, Men’s long jump
  • MP Jabir, Men’s 400m hurdles
  • Neeraj Chopra, Men’s javelin throw
  • Shivpal Singh, Men’s javelin throw
  • Annu Rani, Women’s javelin throw
  • Tajinderpal Singh Toor, Men’s shot put
  • Dutee Chand, Women’s 100m and 200m
  • Kamalpreet Kaur, Women’s discus throw
  • Seema Punia, Women’s discus throw

 

Badminton
  • PV Sindhu, Women’s singles
  • B Sai Praneeth, Men’s singles
  • Satwiksairaj Rankireddy and Chirag Shetty

 

Boxing
  • Vikas Krishan (Men’s, 69kg)
  • Lovlina Borgohain (Women’s, 69kg)
  • Ashish Kumar (Men’s, 75kg)
  • Pooja Rani (Women’s, 75kg)
  • Satish Kumar (Men’s, 91kg)
  • Mary Kom (Women’s, 51kg)
  • Amit Panghal (Men’s, 52kg)
  • Manish Kaushik (Men’s, 63kg)
  • Simranjit Kaur (Women’s, 60kg)

 

Equestrian Fouaad Mirza
Fencing Bhavani Devi
Golf
  • Anirban Lahiri
  • Udayan Mane
  • Aditi Ashok

 

Gymnastics Pranati Nayak
Hockey Men’s National Team

  • Goalkeepers: P. R. Sreejesh
  • Defenders: Harmanpreet Singh, Rupinder Pal Singh, Surender Kumar, Amit Rohidas, Birendra Lakra
  • Midfielders: Hardik Singh, Manpreet Singh, Vivek Sagar Prasad, Nilakanta Sharma, Sumit
  • Forwards: Shamsher Singh, Dilpreet Singh, Gurjant Singh, Lalit Kumar Upadhyay, Mandeep Singh

Women’s National Team

  • Goalkeepers: Savita
  • Defenders: Deep Grace Ekka, Nikki Pradhan, Gurjit Kaur, Udita.
  • Midfielders: Nisha, Neha, Sushila Chanu Pukhrambam, Monika, Nanjot Kaur, Salima Tete.
  • Forwards: Rani, Navneet Kaur, Lalremsiami, Vandana Katariya, Sharmila, Devi.

 

Judo Sushila Devi Likmabam
Rowing
  • Arjun Jat
  • Arvind Singh

 

Sailing
  • Nethra Kumanan, Laser Radial
  • Vishnu Saravanan, Laser Standard
  • KC Ganapathy and Varun Thakkar, 49er

 

Shooting
  • Anjum Moudgil, 10m Women’s Air Rifle
  • Apurvi Chandela, 10m Women’s Air Rifle
  • Divyansh Singh Panwar, 10m Men’s Air Rifle
  • Deepak Kumar, 10m Men’s Air Rifle
  • Tejaswini Sawant, 50m Women’s Rifle 3 Position
  • Sanjeev Rajput, 50m Men’s Rifle 3 Position
  • Aishwarya Pratap Singh Tomar, 50m Men’s Rifle 3 Position
  • Manu Bhaker, 10m Women’s Air Pistol
  • Yashaswini Singh Deswal, 10m Women’s Air Pistol
  • Saurabh Chaudhary, 10m Men’s Air Pistol
  • Abhishek Verma, 10m Men’s Air Pistol
  • Rahi Sarnobat, 25m Women’s Pistol
  • Chinki Yadav, 25m Women’s Pistol
  • Angad Veer Singh Bajwa, Men’s Skeet
  • Mairaj Ahmad Khan, Men’s Skeet

 

Swimming
  • Sajan Prakash
  • Srihari Nataraj
  • Maana Patel

 

Table Tennis
  • Sharath Kamal
  • Sathiyan Gnanasekaran
  • Sutirtha Mukherjee
  • Manika Batra

 

Tennis ·         Sania Mirza and Ankita Raina, Women’s Doubles

  • Sumit Nagal, Men’s singles

 

Weightlifting Mirabai Chanu
Wrestling
  • Seema Bisla, Women’s Freestyle, 50kg
  • Vinesh Phogat, Women’s Freestyle 53kg
  • Anshu Malik, Women’s Freestyle 57kg
  • Sonam Malik, Women’s Freestyle 62kg
  • Ravi Kumar Dahiya, Men’s Freestyle 57kg
  • Bajrang Punia, Men’s Freestyle 65kg
  • Deepak Punia, Men’s Freestyle 86 kg

 

Full Schedule

Day 1 – July 23 

Archery – Women’s individual ranking round – 5:30

Archery – Men’s individual ranking round – 9:30

Day 2 – July 24

Archery – Mixed team round of 16 – 6:00

Archery – Mixed team medal rounds – 10:45

Badminton – Men’s doubles preliminaries – 8:50

Badminton – Men’s singles preliminaries – 9:30

Boxing – Women’s welterweight – 8:00

Boxing – Men’s welterweight round of 32 – 9:54

Boxing – Men’s super heavyweight round of 32 – 19:42

Equestrian – Individual dressage grand prix day 1

Hockey – Men vs New Zealand – 6.30

Hockey – Women vs Netherlands – 17.15

Judo – Women 48kg all rounds – 7:30

Rowing – Men’s lightweight double sculls heats – 7:50

Shooting – Women’s 10m air rifle qualification, final – 5:00, 7:15

Shooting – Men’s 10m air pistol qualification, final – 9:30, 12:00

Table tennis – Men’s singles preliminary round – 5:30

Table tennis – Women’s singles preliminary round – 5:30

Table tennis – Mixed doubles round of 16 – 7:45

Weightlifting – Women’s 49kg – 10:20

For more stories on Tokyo Olympics, click here

Day 3 – July 25

Badminton – Women singles preliminaries – 7:10

Boxing – Women’s flyweight round of 32 – 7:30

Boxing – Women’s middleweight round of 32 – 8:33

Boxing – Men’s lightweight round of 32 – 8:48

Equestrian – Individual dressage grand prix day 2

Gymnastics – Women’s all-around qualification – 6:30

Hockey – Men vs Australia – 15.00

Hockey – Women vs Germany – 17.45

Rowing – Men’s lightweight double sculls repechage – 6:30

Sailing – Men’s Laser heats

Sailing – Women’s Laser Radial heats

Shooting – Women’s 10m air pistol qualification, final – 5:30, 7:45

Shooting – Men’s 10m air rifle qualification, final – 9:30, 12:00

Shooting – Men’s skeet qualification – 6:00

Table tennis – Mixed doubles quarterfinals, semifinals – 6:30, 16:30

Table tennis – Men’s singles round 2 – 10:30

Table tennis – Women’s singles round 2 – 10:30

Swimming – Women’s 100m backstroke heats – 15:32

Swimming – Men’s 200m freestyle heats 15:52

Swimming – Men’s 100m backstroke heats – 16:49

Also Read: India predicted to have best ever medal haul at Tokyo Olympics

Day 4 – July 26

Archery – Men’s team round of 16 – 6:00

Archery – Men’s team medal rounds – 10:15

Boxing – Men’s flyweight round of 32 – 7:30

Boxing – Men’s middleweight round of 32 – 9:06

Fencing – Women’s sabre all rounds – 5:30

Hockey – Women vs Germany – 17.45

Sailing – Men’s Laser heats

Sailing – Women’s Laser Radial heats

Shooting – Men’s skeet final – 12:20

Table tennis – Men’s singles round 2, round 3 – 6:30, 11:00

Table tennis – Women’s singles round 2, round 3 – 6:30, 11:00

Table tennis – Mixed doubles bronze match, final – 16:30, 17:30

Swimming – Men’s 200m freestyle semifinals – 7:07

Swimming – Men’s 100m backstroke semifinals – 8:01

Swimming – Women’s 100m backstroke semifinals – 8:23

Swimming – Men’s 200m butterfly heats – 15:59

Day 5 – July 27

Archery – Men’s individual round of 64, round of 32

Archery – Women’s individual round of 64, round of 32

Boxing – Men’s welterweight round of 16 – 7:30

Boxing – Women’s lightweight round of 32 – 9:36

Boxing – Women’s welterweight round of 16 – 10:09

Hockey – Men vs Spain – 6.30

Rowing – Men’s lightweight double sculls final C, semifinals A/B – 5:50, 7:48

Sailing – Men’s Laser heats

Sailing – Women’s Laser Radial heats

Sailing – Men’s 49er heats

Shooting – Mixed 10m air pistol team qualification, bronze medal match, final – 5:30 onwards

Shooting – Mixed 10m air rifle team qualification, final – 9:45 onwards

Table tennis – Men’s singles round 3 – 5:30

Table tennis – Women’s singles round 3 – 5:30

Swimming – Men’s 200m freestyle final – 7:13

Swimming – Women’s 100m backstroke final – 7:21

Swimming – Men’s 100m backstroke final – 7:29

Swimming – Men’s 200m butterfly semifinals – 8:05

Day 6 – July 28

Archery – Women’s individual round of 64, round of 32

Archery – Men’s individual round of 64, round of 32

Boxing – Women’s middleweight round of 16 – 8:00

Equestrian – Individual dressage grand prix freestyle

Hockey – Women vs Great Britain – 6.30

Sailing – Men’s 49er heats

Table tennis – Women’s singles quarterfinals – 6:30

Table tennis – Men’s singles quarterfinals – 7:30

Swimming – Men’s 200m butterfly final – 7:19

Day 7 – July 29

Archery – Women’s individual round of 64, round of 32

Archery – Men’s individual round of 64, round of 32

Badminton – Women’s singles round of 16 – 5:30

Badminton – Men’s doubles quarterfinals – 5:30

Badminton – Men’s singles round of 16 – 13:30

Boxing – Men’s middleweight round of 16 – 7:30

Boxing – Men’s super heavyweight round of 16 – 8:33

Boxing – Women’s flyweight round of 16 – 9:36

Golf – Men’s individual round one – 4:00 onwards

Also Read: Rio 2016 was all about the experience for Anirban and SSP

Gymnastics – Women’s all-around final – 16:20

Hockey – Men vs Argentina – 6.00

Rowing – Men’s lightweight double sculls final – 6:20

Sailing – Men’s Laser heats

Sailing – Women’s Laser Radial heats

Shooting – Women’s 25m pistol precision qualification – 5:30

Table tennis – Women’s singles semifinals, bronze match, final – 7:30, 16:30, 17:30

Table tennis – Men’s singles semifinals – 11:30

Swimming – Men’s 100m butterfly heats – 16:20

Day 8 – July 30

Archery – Women’s individual round of 16 – 6:00

Archery – Women’s individual medal rounds – 11:15

Athletics – Men’s 3,000m steeplechase heats – 5:30

Athletics – Men’s 400m hurdles heats – 7:25

Athletics – Women’s 100m heats – 8:10

Badminton – Women’s singles quarterfinals – 5:30

Badminton – Men’s doubles semifinals – 12:00

Boxing – Women’s lightweight round of 16 – 7:30

Boxing – Women’s welterweight quarterfinals – 8:33

Boxing – Men’s welterweight quarterfinals – 9:06

Equestrian – Individual eventing dressage session 1, 2

Golf – Men’s individual round two – 4:00 onwards

Hockey – Women vs Ireland – 8.15

Hockey – Men vs Japan – 15.00

Sailing – Men’s 49er heats

Sailing – Men’s Laser heats

Sailing – Women’s Laser Radial heats

Shooting – Women’s 25m pistol rapid qualification, final – 5:30 onwards

Table tennis – Men’s singles bronze match, final – 16:30, 17:30

Swimming – Men’s 100m butterfly semifinals – 7:00

Day 9 – July 31

Archery – Men’s individual round of 16 – 6:00

Archery – Men’s individual medal rounds – 11:15

Athletics – Women’s 100m final – 18:20

Badminton – Men’s singles quarterfinals – 5:30

Badminton – Women’s singles semifinals – 14:30

Badminton – Men’s doubles final – 14:30

Boxing – Men’s flyweight round of 16 – 7:30

Boxing – Men’s lightweight round of 16 – 8:33

Boxing – Women’s middleweight quarterfinals 9:36

Equestrian – Individual eventing dressage session 3

Golf – Men’s individual round three – 4:00 onwards

Hockey – Women vs South Africa – 8.45

Sailing – Men’s 49er heats

Sailing – Men’s Laser medal race

Sailing – Women’s Laser Radial heats

Shooting – Women’s 50m rifle 3 positions qualification, final – 8:30 onwards

Swimming – Men’s 100m butterfly final – 7:00

Day 10 – August 1

Athletics – Men’s 400m hurdles semifinals – 17:35

Badminton – Men’s singles semifinals – 9:30

Badminton – Women’s singles final – 17:00

Boxing – Women’s flyweight quarterfinals – 7:30

Boxing – Men’s welterweight semifinals – 8:33

Boxing – Men’s middleweight quarterfinals – 8:48

Boxing – Men’s superheavyweight quarterfinals – 9:36

Equestrian – Individual eventing cross country

Golf – Men’s individual round four – 4:00 onwards

Hockey – Men’s quarterfinals – 6:00 onwards

Day 11 – August 2

Athletics – Women’s 200m heats – 7:00

Athletics – Women’s 200m semifinals – 15:55

Athletics – Men’s 3,000m steeplechase final – 17:45

Equestrian – Individual eventing jumping

Hockey – Women’s quarterfinals – 6:00 onwards

Sailing – Men’s 49er medal race

Shooting – Men’s 50m rifle 3 positions qualification, final – 8:00 onwards

Day 12 – August 3

Athletics – Men’s 400m hurdles final – 8:50

Athletics – Women’s 200m final – 18:20

Boxing – Men’s flyweight quarterfinals – 7:30

Boxing – Men’s lightweight quarterfinals – 8:18

Boxing – Women’s lightweight quarterfinals – 9:05

Boxing – Men’s welterweight final – 15:35

Equestrian – Individual jumping qualifier

Hockey – Men’s semifinals – 7:00, 15:30

Wrestling – Women’s 62kg freestyle round of 16, quarterfinals, semifinals – 8:00 onwards

Day 13 – August 4

Boxing – Women’s flyweight semifinals – 10:30

Boxing – Women’s welterweight semifinals – 11:00

Boxing – Men’s superheavyweight semifinals – 11:33

Equestrian – Individual jumping final

Golf – Women’s individual round one – 4:00 onwards

Hockey – Women’s semifinals – 7:00, 15:30

Wrestling – Women’s 62kg freestyle repechage, final – 7:30 onwards, last bout of the day

Wrestling – Men’s 57kg freestyle round of 16, quarterfinals, semifinals – 8:00 onwards

Wrestling – Men’s 86kg freestyle round of 16, quarterfinals, semifinals – 8:00 onwards

Wrestling – Women’s 57kg freestyle round of 16, quarterfinals, semifinals – 8:00 onwards

Day 14 – August 5

Athletics – Men’s 20km walk – 13:00

Boxing – Women’s lightweight semifinals – 10:30

Boxing – Men’s flyweight semifinals – 11:00

Boxing – Men’s middleweight semifinals – 11:33

Golf – Women’s individual round two – 4:00 onwards

Hockey – Men’s bronze, gold matches – 7:00, 15:30

Wrestling – Men’s 57kg freestyle repechage, final – 7:30 onwards

Wrestling – Men’s 86kg freestyle repechage, final – 7:30 onwards

Wrestling – Women’s 57kg freestyle repechage, final – 7:30 onwards

Wrestling – Women’s 53kg freestyle round of 16, quarterfinals, semifinals – 8:00 onwards

Also Read: Our wrestlers can better the trend at Tokyo 2020

Day 15 – August 6

Athletics – Men’s 50km walk – 2:00

Athletics – Women’s 20km walk – 13:00

Athletics – Men’s 4x400m relay heats – 16:55

Boxing – Women’s middleweight semifinals – 10:30

Boxing – Men’s lightweight semifinals – 11:02

Golf – Women’s individual round three – 4:00 onwards

Hockey – Women’s bronze, gold matches – 7:00, 15:30

Wrestling – Women’s 53kg freestyle repechage, final – 7:30 onwards, last bout of the day

Wrestling – Men’s 65kg freestyle round of 16, quarterfinals, semifinals – 8:00 onwards

Wrestling – Women’s 50kg freestyle round of 16, quarterfinals, semifinals – 8:00 onwards

Day 16 – August 7

Athletics – Men’s 4x400m relay final – 18:20

Badminton – Men’s singles final – 16:30

Boxing – Men’s flyweight final – 10:30

Boxing – Women’s flyweight final – 10:45

Boxing – Men’s middleweight final – 11:15

Boxing – Women’s welterweight final – 11:45

Golf – Women’s individual round four – 4:00 onwards

Wrestling – Men’s 65kg freestyle repechage, final – 15:15 onwards

Wrestling – Women’s 50kg freestyle repechage, final– 15:15 onwards

Day 17 – August 8

Boxing – Women’s lightweight final – 10:30

Boxing – Men’s lightweight final – 10:45

Boxing – Women’s middleweight final – 11:15

Men’s super heavyweight final – 11:45